25
nov.
09

terminid paika

Blogimaailmas käib jälle üks suur supikeetmine, teemaks teadagi mis 🙂

Pool sellest supivahust oleks olemata, kui ei pandaks samasse patta erinevaid termineid või vähemalt lepitaks kokku, mis on mis. Praegu on mõnel küll sassis, mis on kooselu, mis on abielu, mis on vabaabielu.

Vabaabielu on minu meelest üks sõnavärd, millel sisu puudub. On kas kooselu või abielu. Abielu algab laulatuse või pühitsusega, kui seda pole, on tegemist kooseluga, kas siis registreeritud või registreerimata.

Riiklik abieluregistreerimine ongi sisuliselt kooselu vormistamine, see on puhtal kujul tsiviilõiguslik samm, mis toob kaasa seadusega sätestatud õigused ja kohustused. See kohustuste pool kipub praeguses võitluses tahaplaanile jääma, pressitakse ikka rohkem õigustele. Üht ilma teiseta ei saa ju olla.

Kui kooselu registreerida ei taheta, annab see mingil määral ka tunnistust sellest, et vähemalt üks osapool pelgab ennast lõplikult siduda, pelgab kohustuste koormat. Muidugi saab paljusid asju reguleerida ka eraldi lepingutega, kuid see on veidi keerulisem, nõuab ettemõtlemist ja vastutuse võtmist. Registreeritud kooselu puhul on lihtsam, suur osa asju on juba seadusega paika pandud ja eraldi lepingut vaja pole.

Abielu on midagi enamat kui lihtsalt registreeritud kooselu. Riikliku registreerimise juurde ei kuulu abielutõotus, lubadus teineteist hoida, austada ja armastada nii headel kui halbadel päevadel. Ei kuulu pühitsust (ja siinkohal pole oluline, millise religiooni või maailmanägemise kohaselt).  Küsitakse vaid seda, kas registreerimisakti kantud andmed on õiged, kas pooled on nõus seda oma allkirjadega kinnitama. Muidugi, tseremooniat on üritatud pidulikumaks muuta, toodud sisse elemente, mis algselt on kuulunud laulatustalitusse.

Abielu sisuliselt on siiski pühendumine, on kahest eraldiolevast ühtse terviku kasvatamine. See ei ole ühekordne samm, see on pikk ja järjepidev protsess. Nii nagu ei õnnestu kõik kooselud, ei õnnestu ka kõik abielud, paraku…

Siinkohal võivad paljud aastaid kooselanud ja senini registreerimata paarid vastu vaielda – ega mingi dokument ju tundeid muuda, mis tähtsust sellel on. Tean isegi selliseid ja võin imetleda nende vastastikust austust ja armastust. Aga paraku jääb ikka õhku küsimus – mis takistab neid seda lõplikku sammu astumast? Pealegi on meie seadusteski üksjagu punkte, mis näitavad, et paber on siiski oluline…

 

Advertisements

2 Responses to “terminid paika”


 1. 30/11/2009, 15:35

  paberist on kasu.
  lisaks – paber annab sotsiaalsed garantiid. MÕLEMALE poolele.
  kui üksteisele neid garantiisid anda ei taheta, siis tekib kahtlus, kas vaikimisi või väljaöeldud kokkulepe heas ja halvas koos olla ikka kehtib. või tahetakse pirukas endale hoida ja jahu lasta teisel kinni maksta.
  kui mõlemad osapooled asjasse nii suhtuvad, noh andk

  • 30/11/2009, 15:36

   uhh, näpp oli minu jaoks liiga kiire.
   et kui mõlemad osapooled asjasse nii suhtuvad, siis andku minna, kui aga üks tahaks pühenduda ja teine vaid kasutada, on lood pahad.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


Leheküljed

Blog.tr.ee "";

ajaarvamine

november 2009
E T K N R L P
« okt.   dets. »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Advertisements

%d bloggers like this: